Prof. dr hab. inż. Mariusz Figurski z Politechniki Gdańskiej Laureatem V edycji Konkursu o Nagrodę im. Profesora Lubomira W. Barana

Prof. dr hab. inż. Mariusz Figurski z Politechniki Gdańskiej został Laureatem V edycji Konkursu o Nagrodę im. Profesora Lubomira W. Barana

Gratulujemy!

Wręczenie Nagrody odbyło się 4 października podczas Inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Profesor Mariusz Figurski  jest absolwentem Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej. Stopień doktora nauk technicznych nadała mu Rada Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, a stopień doktora habilitowanego otrzymał na Wydziale Inżynierii, Chemii i Fizyki Technicznej Wojskowej Akademii Technicznej. Nominację profesorską otrzymał w 2015 roku z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. Obecnie zatrudniony jest na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska  Politechniki Gdańskiej, na stanowisku prof. zwyczajnego.

Wręczenie nagrody  przez Dziekana Wydziału prof. Pawła Wielgosza
i prof. Roberta Duchnowskiego oraz Panią Marię Baran
(fot. Janusz Pająk)

Prof. Mariusz Figurski  został wyróżniony przez kapitułę nagrody za wybitne osiągnięcia naukowo-badawcze. Głównymi kierunkami działalności naukowej Laureata są:

• Opracowania sieci satelitarnych GPS/GNSS
  • Monitorowanie stabilności polskich stacji referencyjnych GNSS
  • Monitorowanie obiektów inżynierskich z wykorzystaniem technologii GNSS
  • Meteorologia GNSS – badanie gwałtownych zjawisk pogodowych
  • Wyznaczanie niejednorodności jonosferycznych z wykorzystaniem gęstych sieci stacji referencyjnych GNSS
  • Modelowanie stanu atmosfery w oparciu o numeryczne modele pogody COAMPS i WRF